Fibroscan

29690

fibroscan intermedis

AKTUALIZACJA: Tańsze badania FibroScan®? dla Pacjentów SCM Intermedis 
Od Czerwca 2014 wprowadziliśmy obniżoną cenę badania FibroScan dla Pacjentów wymagających dłuższej diagnostyki (np. monitorowania przebiegu leczenia). Niższa cena (280 PLN) przysługuje Pacjentom, którzy wykonują w naszej placówce drugie lub kolejne badanie.

Bezinwazyjne badanie oceny stopnia włóknienia wątroby za pomocą urządzenia FibroScan® dostępne są w placówkach Specjalistycznego Centrum Medycznego INTERMEDIS we Wrocławiu.

Czym jest FibroScan®? 
Jest to pierwsze innowacyjne urządzenie do bezinwazyjnej i tym samym zupełnie bezpiecznej oceny stopnia włóknienia wątroby, w przebiegu przewlekłych zapalnych chorób wątroby o zróżnicowanej etiologii. Jest tym samym alternatywą dla wykonania wyjściowej i/lub kontrolnej biopsji wątroby. Wskazaniem do wykonania badania FibroScan® są m.in. WZW typu B i C, stłuszczeniowa choroba (NAFLD), stłuszczeniowe (NASH), alkoholowe (ASH) i toksyczne zapalenia wątroby oraz monitorowanie włóknienia wątroby u pacjentów po jej przeszczepie.

W szeregu krajów europejskich badania nieinwazyjne, m.in. FibroScan®, są standardową metodą diagnostyczną równoważną z biopsją wątroby, w ocenie stopnia włóknienia miąższu wątroby, niezależnie od przyczyny jej choroby. Również w Polsce w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie kwalifikacji do programu kuracji interferonowych w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz C wskazano FibroScan® jako pełnoprawną metodę diagnostyczną dla oceny stopnia nasilenia włóknienia wątrobowego. Więcej o można zobaczyć TUTAJ

Rozszerzone porównanie obu metod diagnostycznych – biopsji wątroby oraz FibroScan® można znaleźć TUTAJ.

Jak działa FibroScan®? 
Głowica urządzenia, w kontakcie ze skórą pacjenta, generuje impuls mechaniczny. Fala przechodzi przez tkanki podskórne i dochodzi do wątroby. W tym czasie głowica wysyła ultradźwięki, które służą pomiarowi prędkości rozchodzenia się fali. Szybkość jej przemieszczania jest zależna od stopnia twardości wątroby. Prędkość jest tym większa im większe jest zwłóknienie i sztywność wątroby. Wyniki pomiarów prędkości fali są komputerowo przetworzone, a wynik końcowy. Zobrazowanie zasady działania można naleźć TUTAJ

Dlaczego warto wybrać badanie FibroScan®?

  • nie wymaga specjalnego przygotowania,
  • trwa 5-10 minut,
  • jest bezbolesne i nieinwazyjne,
  • mogą z niego skorzystać Pacjenci o różnej budowie ciała (głowice o rozmiarach M i XL),
  • wynik otrzymujemy od razu po jego zakończeniu,
  • wynik jest średnią z 10 pomiarów – wysoka wartość diagnostyczna,
  • można je powtarzać wielokrotnie i w dowolnych odstępach czasu

Jak wygląda badanie FibroScan®?

  • badanie FibroScan przypomina badanie ultrasonograficzne jednak jego celem nie jest uzyskanie obrazu a pomiar stopnia zwłóknienia watroby,
  • wyniki pomiarów są komputerowo przetworzone, a wynik końcowy stanowi wartość średnią ze wszystkich pomiarów i mieści się w zakresie od 1,5 do 75 kPa,
  • wynik badania interpretuje lekarz na podstawie uzyskanego rezultatu i w odniesieniu do istniejącej choroby wątroby – określenie zwłóknienia wątroby w skali F0 – F4 (skala tożsama ze znowelizowana skalą oceny zwłóknienia wątroby w wyniku biopsji – METAVIR / Kendall), tabele korelacji dla odpowiednich jednostek chorobowych są pod linkami tej strony TUTAJ.

Kto może skierować na badanie FibroScan®? 
Na badanie wraz z konsultacja lekarską można umówić się bez skierowania. Na samo badanie FibroScan® może również skierować lekarz prowadzący albo specjalista hepatolog (druk skierowania można pobrać TUTAJ)

Jaka jest cena badania? 
Badanie FibroScan – 320 PLN,
BADANIE KONTROLNE* FIBROSCAN – 280 PLN,
Badanie FibroScan z konsultacją hepatologiczną – 370 PLN.

* badanie kontrolne dotyczy drugiego lub kolejnego badania FibroScan danego Pacjenta w dowolnej placówce Intermedis

Gdzie można wykonać badanie FibroScan®? 
Badania FibroScan® wykonać można w placówce Specjalistycznego Centrum Medycznego INTERMEDIS we Wrocławiu. Zapraszamy do rejestracji po numerem telefonu 71 723 45 00.
Więcej informacji na stronach: www.intermedis.pl

Rejestracja telefoniczna 
Pacjentów do wszystkich naszych placówek umawiamy pod jednym ogólnopolskim numerem telefonu.

REJESTRACJA TELEFONICZNA: 71 723 45 00

Placówka SCM INTERMEDIS (urządzenie FibroScan®)

WROCŁAW
ul. Jana Długosza 4
Rejestracja: tel. 71 723 45 00

 

 

fibroscan intermedisSCM Intermedis
ul. Jana Długosza 4
tel. 71 723 45 00
Kontakt dotyczący współpracy z innymi placówkami medycznymi:
tel. 605181796
e-mail: info@intermedis.pl