Katastrofalna sytuacja w dostępie do leczenia WZW C w województwie dolnośląskim

8381

Katastrofalna sytuacja w dostępie do leczenia WZW C w województwie dolnośląskim

Nie ma takiego województwa w Polsce, w którym byłoby aż tak źle. Nie ma takiego wojewódzkiego oddziału NFZ, który na to leczenie dawałoby tak mało pieniędzy.

Mowa o leczeniu Przewlekłego Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C w terapiach bezinterferonowych w województwie dolnośląskim.

Na całym Dolnym Śląsku znajduje się zaledwie 5 placówek medycznych, w których diagnozuje się i leczy chorobę spowodowaną wirusem HCV.

Jedna z z tych 5 placówek – Uniwersytecki Szpital Kliniczny na Borowskiej we Wrocławiu zajmuje się tym leczeniem marginalnie, wśród pacjentów tranplantacyjnych, potransplantacyjnych i wśród pacjentów, u których główna choroba to nie choroba wątroby, tylko np. kłębuszkowe zapalenie nerek (czyli wśród swoich pacjentów z oddziału nefrologicznego). Leczą zaledwie 8-10 pacjentów rocznie.

Drugi z tych 5 ośrodków Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu ma obecnie problemy kadrowe – krótko mówiąc brakuje im jednego lekarza na oddziele chorób zakaźnych, aby realizować w tym roku omawiany program lekowy. W kolejce oczekuje tam około 80 pacjentów. Jeżeli nie zatrudnią lekarza – leczenia nie będzie, pacjenci będą musieli szukać pomocy we Wrocławiu lub Wałbrzychu (albo w innym województwie)…

Ponad 100 pacjentów oczekuje na leczenie w Wałbrzychu, w Specjalistycznym Szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego, który tymczasowo otrzymał środki na leczenie 20 spośród nich. (Wierzymy, że kolejne środki zostaną przekazane.)

Jest jeszcze jedyne prywatne na tej liście, Centrum Medyczne Med-Fix we Wrocławiu przy ul. Skwierzyńskiej, które przeleczyło w roku 2017 około 80 pacjentów z chronicznym zakażeniem HCV.

Natomiast NAJWIĘKSZĄ placówką chorób zakaźnych na Dolnym Śląsku jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Znajdują się tam 2 oddziały chorób zakaźnych, w tym jeden kliniczny. Przy tej najbardziej znanej placówce oczekuje około TYSIĄCA pacjentów (995 pacjentów – wg danych z listopada 2017 roku), zakwalifikowanych do leczenia przeciwwirusowego, a Szpital z powodu niewystarczających środków leczy jedynie bardzo pilne przypadki, przypadki zakwalifikowane jako mniej pilne uzyskują przewidywany czas realizacji świadczenia na… grudzień 2032 rok, czyli za 14 lat i 11 miesięcy !!!

Podsumowując.

Na Dolnym Śląsku na leczenie oczekuje około 1300 pacjentów,

  • wśród nich leczeniem objętych na pewno będzie w chwili obecnej około 80-100 pacjentów we wrocławskim C.M. Med-Fix,
  • około 80-100 pacjentów w Wałbrzychu
  • i być może w Szpitalu na Koszarowej we Wrocławiu kolejnych 80-100 pacjentów,
  • czyli RAZEM około 240-300.

Dla 1000 PACJENTÓW leczenia nie ma…

Dolnośląski NFZ, wydział gospodarki lekami z którym dziś próbowałem rozmawiać nie widzi tak ja KATASTROFALNEGO problemu w dostępie do tego świadczenia, według nich pieniądze są dzielone według słusznych algorytmów, programów lekowych jest wiele, a pieniędzy za mało.

Urzędnicy NFZ!

Pragnę przypomnieć, że Przewlekłe Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C, jest poważną chorobą, która bez leczenia prowadzi do marskości, raka wątroby i śmierci. HCV jest najczęstszą przyczyną transplantacji wątroby i najczęstszą przyczyną raka wewnątrzkomórkowego wątroby (HCC). Pragnę Wam też uzmysłowić, że za 90% zakażeń HCV w Polsce odpowiadają placówki medyczne i tak zwane zakażenia szpitalne! Leczenie WZW typu C – skuteczne dziś w około 95% przypadków, a więc bardzo wysoce skuteczne – jest swoistym naprawianiem błędów medycznych. Priorytetem leczenia chorób zakaźnych powinno być także to… że są one (jak cholera! czy do jasnej cholery!) zakaźne i jak nie pozbędziemy się HCV u przykładowego Kowalskiego, to może się on „podzielić” z innymi pacjentami swoim wirusem poprzez wspólne zabiegi medyczne (np. stomatologiczne), a wtedy NFZ będzie musiał zapłacić za leczenie już nie 1 pacjenta, tylko 2 pacjentów z HCV…

Apeluję do NFZ: proszę się wziąć do roboty i znaleźć sposób, aby leczyć omawianych w artykule 1000 Polaków!

Pacjenci oczekujący w kolejce na leczenie we Wrocławiu przy ul. Koszarowej proszeni są uprzejmie o kontakt z autorem tego artykułu – chcę Wam pomóc.

Foto z dn. 12.01.2018 roku ze strony: http://kolejki.nfz.gov.pl

W tabelkę na stronie http://kolejki.nfz.gov.pl należy wpisać:

Jakiego świadczenia szukasz?
LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY TYPU C TERAPIĄ BEZINTERFERONOWĄ

województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

W sytuacji, gdzie dostęp do leczenia w całej Polsce jest praktycznie bezproblemowy, a czas oczekiwania według nas dopuszczalny, istnieją czarne plamy na mapie, albo województwa, w których urzędnicy NFZ to czarne owce (?).

Problemy w dostępie do leczenia napotkać możemy w 4 województwach (marzec 2018):

  • dolnośląskim
  • lubelskim
  • wielkopolskim
  • pomorskim

Jarek Chojnacki – Prezes „Prometeuszy” – tel. 602 172 907