WZW C mnie to nie dotyczy. A sprawdziłeś?

6404

 

wzwc hcv

Wiele osób twierdzi, że WZW C ich nie dotyczy. Niewiele z nich sprawdziło jak jest naprawdę… Tymczasem tylko w Polsce, około 500 000 osób nie wie o swoim zakażeniu. Co więcej, są przekonane, że zakażenie wirusem tego typu jest w ich przypadku niemożliwe. Jak jest naprawdę? Gdzie można zakazić się wirusem typu C (HCV)? Jakie codzienne czynności niosą w sobie ryzyko zakażenia?

Kolejny rok działań informacyjnych dotyczących WZW C rozpoczynamy od premiery w Internecie filmów animowanych opowiadających o naszym codziennym życiu. Ich celem jest uświadomienie widzom, że wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotyczyć każdego, bez względu na wykształcenie, status społeczny czy hobby. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na powszechność sytuacji, w których można zakazić się wirusem HCV. Zabiegi w ośrodkach zdrowia i u dentysty, wizyty u kosmetyczki, fryzjera czy w salonie tatuażu mogą skończyć się zakażeniem, jeśli narzędzia użyte w ich trakcie, np. nożyczki, cążki, wiertła, igły czy skalpele, nie będą wysterylizowane.

Kampania informacyjna pod hasłem: „WZWC mnie nie dotyczy! A sprawdziłeś?” organizowana jest przez firmę Roche pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze”, Fundacji „Gwiazda Nadziei” oraz Fundacji „Pod Prąd Żółtej Rzeki”. Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia wirusem HCV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą, którą można wyleczyć. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym. Pewność daje tylko badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Jest proste i nie trzeba się do niego przygotowywać.

Sprawdź już dziś, czy WZW C na pewno Ciebie nie dotyczy. 

Aby sprawdzić, czy nie jesteś zakażony wirusem HCV należy wykonać proste badanie krwi na obecność przeciwciał: antyHCV

Można poprosić o skierowanie  każdego lekarza specjalistę (np. ginekologa, chirurga, kardiologa etc.). Lekarz pierwszego kontaktu niestety nadal nie może wydać skierowania na to badanie. Wykonanie badania antyHCV prywatnie to koszt rzędu 25-30 zł.
(Artykuł archiwalny, ale jakże na czasie. Lekko zaktualizowałem.)