Ojciec Grzegorz Sroka – franciszkanin, fitoterapeuta

Porady ziołowe w schorzeniach wątroby

O. Grzegorz Sroka
Foto – Panacea.pl

Z „Poradnika Ziołowego” O. Grzegorza Franciszka Sroki, franciszkanina, który od 13 roku życia pasjonuje się fitoterapią, lecząc w Polsce od 1965 roku udzielił w swej 40 letniej pracy zakonnika-zielarza ponad 150 000 porad potrzebującym chorym.

 

O. Grzegorz Sroka zmarł 22 grudnia 2006 roku…

 

 

Żółtaczka (Icterus) – zabarwienie żółte skóry, spowodowane źle funkcjonującą wątrobą. co powoduje przedostająca się do krwi bilirubina. Wyróżnia się kilka przyczyn zażółcenia, określanych jako żółtaczki:

fizjologiczna występująca w początkowym okresie życia niemowląt z powodu nie w pełni rozwiniętej sprawności wątroby, do samodzielnej pracy
hemolityczną spowodowaną zbyt szybkim rozpadem czerwonych krwinek i hemoglobiny
zakaźną w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby (np. typ A do C)
miąższową spowodowaną niewłaściwą pracą wątroby, na skutek np. uszkodzeń wątroby, nowotworów, zatruć substancjami chemicznymi, reakcji autoimmunologicznych
mechaniczną spowodowaną zatorem przepływu żółci poprzez złogi, kamienie, piasek w przewodach żółciowych, lub ich zawężeniem. Przyczyną żółtaczek mechanicznych mogą być również schorzenia pęcherzyka żółciowego jak torbiel, wodniak, czy nowotwór


Żółtaczka
 jest tylko objawem choroby, tak jak np. gorączka w przypadku grypy, należy więc jak najszybciej znaleźć powód jej wystąpienia, który w wielu przypadkach może być bardzo poważną chorobą.

Samej żółtaczki nie leczy się, można jedynie oddziaływać na niekorzystne działanie bilirubiny we krwi, jak na przykład swędzenie skóry. Zioła działają pomocniczo w czynnościach odtruwających wątrobę i organizm ze szkodliwych związków, poprzez oddziaływanie moczopędne, żółciopędne i inne.

Po wizycie u lekarza i odnalezieniu przyczyny żółtaczki, zaleca się stosować napar z następującej mieszanki ziołowej

Ziele dziurawca HB. Hyperici 100,0
Koszyczek rumianku Anth. Chamomillae 100,0
Korzeń mniszka lekarskiego Rad. Taraxaci 50,0
Kwiatostan kocanki piaskowej Inflor. Helichrysi 50,0
Liść mięty pieprzowej Fol. Menthae pip. 50,0
Kora kruszyny Cort. Frangulae 20,0
Owoc kminku Fruct. Carvi 20,0
Kwiat bzu czarnego Fl. Sambuci 20,0

Zioła zmieszać, wsypać łyżeczkę na szklankę gorącej wody, przykryć, parzyć na czajniku 20-30 min. , przecedzić, pić małymi łykami 2-3 razy dziennie między posiłkami.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby [ wszystkich typów ? ]

Ziele drapacza lekarskiego Hb. Cinci bened. 100,0
Ziele krwawnika Hb. Millefolii 100,0
Liść mięty pieprzowej Fol. Menthae pip. 50,0
Kwiat nagietka Fl. Calendulae 50,0
Koszyczek rumianku Anth. Chamomillae 50,0
Korzeń mniszka lekarskiego Rad. Taraxaci 20,0
Owoc kopru włoskiego Fruct. Foeniculi 20,0

Zioła zmieszać, wsypać łyżeczkę na szklankę wrzątku, naparzać pod przykryciem, można na czajniczku [ cokolwiek to znaczy 😉 ] 20-30 minut, przecedzić, pić małymi łykami 2-3 razy dziennie między posiłkami.

O. Grzegorz Sroka zaleca picie naparu z mieszanki Cholagoga Nr 2, stosowanie Cholesol (łyżeczkę na 1/3 szklanki wody na godzinę przed posiłkiem), Cynarhein (drażetkę 3 razy dziennie przed jedzeniem), Sylimarol (1-2 drażetki dziennie popić wodą, lub naparem z powyższych ziół), Vitaminum C (po drażetce 3-4 razy dziennie).

Marskość wątroby

Ziele rdestu plamistego Hb.Polygonii avic. 100,0
Koszyczek rumianku Anth. Chamomillae 100,0
Ziele dziurawca Hb. Hyperici 100,0
Ziele krwawnika Hb, Millefolii 50,0
Ziele szanty Hb. Marrubii 50,0
Kłącze perzu Rhiz. Agropyrii 50,0
Liść pokrzywy Fol. Urticae 50,0
Korzeń mniszka Rad. Taraxaci 50,0

Przyrządzać jak poprzednie dwa przepisy, naparzać przez 30 minut, pić gorące 2-3 razy dziennie. Alkohol [wiadomo] zabroniony, a w szczególności zimne piwo. Dodawać do pokarmów przyprawy ziołowe (kminek, majeranek, bazylię) [kurkumę i koper]

Wśród wielu innych opinii z długoletniej praktyki zielarskiej O. Grzegorza Sroki, chciałbym przytoczyć kilka praktycznych rad podanych przez tego wspaniałego fitoterapeutę:

„Pijąc zioła przed, lub po posiłku należy zachować odstęp około 30 minut.”

„Zioła przygotowane w zapasie na cały dzień należy przetrzymywać nie dłużej niż 10 godzin.”

„Należy zawsze konsultować się z lekarzem, podczas gdy stosuje się inne leki, a pamiętać należy, że zioła przedawkowane mogą zaszkodzić zamiast pomóc.”

„W kuracjach ziołowych należy robić, 3-4 dniowe przerwy po miesięcznych okresach ich trwania.”

„Nigdy nie należy stosować ziół podmokniętych, zapleśniałych, niewiadomego pochodzenia, lub gdy termin przydatności do spożycia już minął, lub na opakowaniu nie ma nazwy towaru, czy producenta.”

„Do przygotowania naparu nie stosować naczyń aluminiowych, ani miedzianych, najlepsze są naczynia emaliowane, lub szklane.”

O. Grzegorz Franciszek Sroka

[Wszystkie zawarte na tej stronie informacje przytoczone zostały z książki O. Grzegorza Franciszka Sroki, pt. „Poradnik ziołowy”, zredagowane przeze mnie.]

Jarosław Chojnacki

[W kwadratowych nawiasach moje uwagi i dopiski !]