Bonifratrzy, czyli Dobrzy Bracia to zakonnicy, których głównym zadaniem jest pomoc cierpiącym, chorym ludziom. W swojej 400 letniej praktyce zielarskiej zebrali oni doświadczenia całych pokoleń, doprowadzając sztukę ziołolecznictwa do perfekcji.
Po ich słynne mieszanki ziołowe przyjeżdżają ludzie z całej Polski i zza granicy.
Bonifratrzy prowadzą przychodnie z aptekami ziołowymi w wielu miastach, m.in. w Łodzi i w Krakowie, gdzie mają również swoje szpitale. W swych przychodniach przyjmują każdego, kto się do nich zgłosi, udzielając porad praktycznie za darmo (co łaska), a zioła sprzedają bardzo tanio (kilogram ok. 35 zł – 2012 r Łódź).
Należy powiedzieć otwarcie, że żadne zioła i inne mikstury, nie wyleczą nas z HCV, jednak zioła mogą pomóc zwalczać objawy choroby, działają w wielu przypadkach odtruwając, żółciopędnie, przeciwzapalnie, zapobiegają wzdęciom, działają także stymulująco na nasz system odpornościowy, mogą przyczynić się do nie powstania marskości wątroby przy HCV przez długie lata, a chorych z marskością mogą uchronić od konieczności przeszczepu, czy po prostu pozwolić im dłużej żyć.
Oto zioła, które polecają Bonifratrzy w schorzeniach wątroby, mieszanki ziołowe i preparaty roślinne, poza tymi mieszankami, które są dostępne tylko u nich.
Zioła pomocne w leczeniu WZW, wg Bonifratrów (więc także przy HCV):
- bukwica zwyczajna
- chaber bławatek
- chmiel zwyczajny [tylko nie w postaci piwnej! 😉 ]
- cykoria podróżnik
- drapacz lekarski
- dymnica pospolita
- dziewanna wielokwiatowa
- dziurawiec zwyczajny
- jarząb pospolity
- kocanka piaskowa
- krwawnik pospolity
- kurzyślad polny
- mniszek pospolity
- perz właściwy
- ostropest plamisty [np. Sylimarol]
- poziomka pospolita
- rumianek pospolity
- rzodkiew czarna
- szczaw zwyczajny
- owoc kminku [szczególnie polecany]
Zioła wątrobowe to również : mięta pieprzowa, krwawnik, tysięcznik, kwiat nagietka [płatki], owoc jałowca, owoc bzu czarnego, kora kruszyny i liść bobrka.
Polecają także: wyciąg z dziurawca, szałwię i tabletki : Alax, Altra, Calmagina oraz takie środki jak Padma 28, Dolomit [Asmag], mieszankę Cholagoga Nr 2, kisiel żurawinowy, sok brzozowy (oskołę), sok z kiszonej kapusty zmieszany z sokiem pomidorowym (w stosunku1:1), pyłek kwiatowy z miodem.
Oto niektóre przepisy ziołowe Ojców Bonifratrów
Przy przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby:
Przepis 1.
- 4 dkg przetacznika
- korzeń mniszka lekarskiego
- 2 dkg macierzanki wonnej
- kwiat podróżnika
Po wymieszaniu jedna łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i pozostawić do naciągnięcia na 10 minut. Pić w ciągu dnia w ilości 2 szklanek, po kilka łyków.
Przepis 2.
- dwa plasterki cytryny wraz ze skórką
- łyżeczka cukru
Zmieszać, zalać szklanką wody, doprowadzać do wrzenia 3 razy (i 3 razy schładzać)
- babka lancetowata
- ziele macierzanki
Zioła zmieszać w równych proporcjach, zalać wrzącym roztworem „cytrynowym”, zostawić do naciągnięcia na 15-20 minut, pić 3 razy dziennie po szklance.
Przepis 3.
- czarna rzodkiew
- łyżka miodu
Rzodkiew zetrzeć na tarce, odcisnąć sok przez gazę, dodać do niego łyżkę miodu i zażywać po 2 łyżki przed posiłkami i przed snem.
Przepis 4.
- ziele dziurawca
- ziele krwawnika
- mięta pieprzowa
- kora kruszyny
- koszyczki rumianku
Zioła wymieszać w równych proporcjach, jedną łyżeczkę ziól zalać szklanką wrzątku, pozostawić do naciągnięcia 1/2 godziny, przecedzić, pić 2 razy dziennie po 1 szklanki na czczo i przed snem.
Przy marskości wątroby.
Przepis 5.
- 6 łyżeczek liści pokrzywy
- 9 łyżek owoców dzikiej róży
- 9 łyżek kłączy perzu
Po zmieszaniu 2 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody, zostawic na 12 godzin, następnie ogrzewać do wrzenia i zostawić do naciągnięcia, przecedzić, wlać do termosu i pić łykami w ciągu dnia.
Przepis 6.
- kwiat rumianku
- kwiat lipy
- kocanka
- krwawnik
Równe proporcje ziól zmieszać ze sobą, zalać szklanką wrzątku. Gotować 3 minuty, przykryć, zostawić do naciągnięcia 15 minut, przecedzić, posłodzić łyżeczką miodku, pić 2 razy dziennie po szklance.
Zasady żywieniowe przy wzw polecane przez O. Bonifratrów
- posiłki spożywać częściej (5-6 posiłków dziennie)
- dieta lekkostrawna
- trochę więcej białka (tj. 90-110 g dziennie)
- ograniczyć spożywanie cukru
- wykluczyć bezwzględnie alkohol (trucizna nr 1)
- stosowane tłuszcze nie powinny być poddawane wysokim temperaturom
- wykluczyć zasmażki
- wykluczyć : majonezy, ketchupy, pikantne przyprawy, ocet, musztardę, paprykę, pieprz
Niektóre pierwiastki i związki chemiczne, które uszkadzaja wątrobę, należy ich unikać bezwzględnie, a są to : arsen, chrom, cynk, fosfor, kadm, miedź, ołów, osm, rtęć, srebro, tal, chloroform, czterochlorek węgla, czterochloroetan, trójchloroetylen, alkohol etylowy, benzen i pochodne (opary), dwusiarczek węgla.
Zioła otrzymywane w poradniach Dobrych Braci, to mieszanki wielo ziołowe, których skład i proporcje są znane tylko Bonifratrom i stanowią one tajemnicę tego zakonu, są one dostosowane składem indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu zdrowia, od wieku, a nawet płci. Nie jest moim zadaniem dokładna weryfikacja tychże mieszanek, ale z tego co wiem, mieszanka, którą spożywam, wg. recepty Bonifratrów zawiera kilkadziesiąt ziół i uwierzcie mi, że działa. Czuję się po niej dużo lepiej i nawet na lepsze zmienia się stan skóry, że nie wspomnę o wynikach. Już po miesięcznej kuracji miałem idealną morfologię, a wynik OB., który od lat utrzymywał się u mnie na poziomie 12-20, mam w granicach 2-4.
Zredagował na podstawie materiałów znalezionych u O. Bonifratrów :
Jarosław Chojnacki (2012 rok)
Więcej informacji na stronach O. Bonifratrów : www.Bonifratrzy.pl
Polecamy obecnie wyłącznie placówkę w Łodzi:
ul. Kosynierów Gdyńskich 61a
93-357 Łódź