Kwas ursodeoksycholowy – Ursofalk

ursodeoxycholic acid
antilithicum, cholereticum, hepatoprotectivum
A05AA

Preparat polecany przez nas :
Ursofalk

Działanie :
Jest naturalnym kwasem żółciowym, występującym w niewielkich ilościach w ludzkiej żółci. Powoduje zwiększenie wydzielania żółci oraz zmniejszenie wchłaniania i wytwarzania cholesterolu, przez co zmniejsza jego procentową zawartość w żółci. W efekcie dochodzi do zapobiegania tworzeniu oraz rozpuszczania istniejących kamieni żółciowych. Kwas ursodeoksycholowy wchłania się w 90% po podaniu p.o. Uczestniczy w krążeniu wątrobowo-jelitowym, po czym jest w wątrobie sprzęgany z glicyną lub tauryną i wydzielany do żółci; po ok. 3 tyg. leczenia stężenie kwasu ursodeoksycholowego osiąga stan stacjonarny; w tym okresie może stanowić ok. 70% kwasów żółciowych.

Wskazania :
Zapobieganie i leczenie kamicy żółciowej (z wyjątkiem kamieni zwapniałych i barwnikowych), jeśli średnica kamieni nie przekracza 15 mm, u pacjentów bez zaburzeń czynności pęcherzyka żółciowego, z kamicą niepowikłaną lub w przypadku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego. Pierwotna żółciowa marskość wątroby.

Przeciwwskazania :
Nadwrażliwość na kwasy żółciowe, żółtaczka mechaniczna, ostre zapalenie lub niedrożność dróg żółciowych, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroba wrzodowa, niewydolność wątroby, ostre zapalenie trzustki związane z kamicą żółciową i przetoka między drogami żółciowymi a przewodem pokarmowym. Przeciwnie do kwasu chenodeoksycholowego, kwas ursodeoksycholowy nie powoduje upośledzenia czynności wątroby.

Interakcje :
Podczas stosowania kwasu ursodeoksycholowego nie należy stosować cholestyraminy, zawierających glin leków zobojętniających kwas żołądkowy, leków zwiększających wydalanie cholesterolu z żółcią oraz substancji o działaniu hepatotoksycznym. Ponieważ estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne i klofibrat zwiększają wątrobowe wydzielanie cholesterolu, zmniejszają skuteczność leczenia kwasem ursodeoksycholowym. Kwas ursodeoksycholowy zwiększa wchłanianie doustnych preparatów cyklosporyny.

Działanie niepożądane :
Biegunka (1/100), rzadziej świąd, osutka, pokrzywka, nadmierna suchość skóry i łamliwość włosów, objawy dyspeptyczne, metaliczny smak w ustach, ból brzucha, zaparcie.

Ciąża i laktacja :
Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania kwasu ursodeoksycholowego w ciąży i okresie karmienia piersią.

Dawkowanie :
Leczenie rozpoczyna się od małych dawek, stopniowo je zwiększając. Czas trwania leczenia powinien wynosić nie mniej niż 4 mies.; leczenie należy kontynuować przez 3-4 mies. po rozpuszczeniu kamieni. Całą dawkę lub większą jej część należy podawać wieczorem przed snem. Pozostałą część leku przyjmuje się podczas posiłków. Najczęściej stosuje się 8-10 mg/kg mc. (u osób otyłych do 15 mg/kg mc.). Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 13-15 mg/kg mc./d w 2-3 dawkach podzielonych przez 1-2 lata.

Uwagi :
Podczas leczenia kwasem ursodeoksycholowym należy unikać diety wysokokalorycznej i z dużą zawartością cholesterolu. Leczenie z reguły kontynuuje się co najmniej przez kilka miesięcy. U 50% pacjentów, u których udało się uzyskać całkowite rozpuszczenie kamieni, w ciągu 5 lat dochodzi do nawrotu kamicy żółciowej. Podczas leczenia należy kontrolować aktywność aminotransferaz i fosfatazy alkalicznej w osoczu. Po 6 mies. leczenia zaleca się kontrolę jego skuteczności.

Więcej:
Literaturowe opracowanie o zastosowaniu UDCA w chorobach wątroby.
Charakterystyka produktu leczniczego – URSOFALK 250 mg.