Sylimarol (sylibinina)

Preparaty dostępne :

Sylimarol® (Herbapol Poznań – polecamy)

Sylimarol® Gastro
Sylimarol® Cholesterol
Sylimarol® Detox
Sylimarol® Vita150
Sylicynar®
Lagosa
Silimax
Legalon 140
Syliverin

herbapol poznań


Sylibinina (silibinin)

hepatoprotectivum
Grupa farmakoterapeutyczna (kod ATC): A 05 BA 03

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA
SYLIMAROL 70 mg

Silybi mariani fructus extractum siccum
tabletka drażowana

Produkt przeznaczony dla młodzieży powyżej 12 roku życia i dorosłych.

Lek ten jest dostępny bez recepty.

1. Co to jest lek Sylimarol 70 mg i w jakim celu się go stosuje
Sylimarol 70 mg jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych
uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sylimarol 70 mg

Kiedy nie stosować leku Sylimarol 70 mg
Nie należy stosować leku, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub
nadwrażliwość na rośliny Compositae/Asteraceae.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Sylimarol 70 mg
W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych zatruć wątroby. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Ciąża i karmienie piersią
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie należy stosować preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Stosowanie preparatu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Sylimarol 70mg
W przypadku stwierdzenia nietolerancji na niektóre cukry należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego produktu.

3. Jak stosować lek Sylimarol 70mg
Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: 3 razy dziennie 1 tabletkę po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Lek wymaga systematycznego stosowania przez około 2-4 tygodnie. Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.

Stosowanie u dzieci
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci do 12 roku życia.

Zastosowanie większej dawki leku Sylimarol 70 mg niż zalecana
Brak danych o objawach przedawkowania.

Pominięcie zastosowania leku Sylimarol 70 mg
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Przerwanie stosowania leku Sylimarol 70 mg
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, Sylimarol 70 mg może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. W trakcie stosowania możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające.
Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do

Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. 48 22 49 21 301, fax 48 22 49 21 309, email: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa leku.
Jeśli nasili się jakiekolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

5. Jak przechowywać lek Sylimarol 70 mg
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować leku Sylimarol 70mg po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Inne informacje

Co zawiera Sylimarol 70 mg
Substancjami czynnymi leku są:
100 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum siccum, DER 20-34:1, ekstrahent – metanol 90%)
Substancja pomocnicza dodana do wyciągu: benzoesan sodu
Ponadto lek zawiera substancje pomocnicze: glukozę, skrobię ziemniaczaną, sacharozę, talk, magnezu stearynian, gumę arabską, mieszaninę wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295).

Jak wygląda Sylimarol 70 mg i co zawiera opakowanie
Lek Sylimarol 70mg jest w postaci tabletek drażowanych.
Dostępne opakowanie zawiera 30 tabletek w blistrze Al/PVC i w kartoniku.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.
ul. Towarowa 47-51, 61-896 Poznań
tel. + 48 61 886 18 00, fax +48 61 853 60 58


 

Szanowni Państwo.

Od lat obserwujemy prace, badania nad zastosowaniem sylibininy (sylimarolu) w schorzeniach wątroby. Według nas, aby preparat przynosił jakikolwiek efekt potrzebne jest stosowanie (wbrew zaleceniom producenta) 5 tabletek na dobę (350 mg), co przy biodostępności ok. 80% daje dawkę około 280 mg. Jest to światowym standardem dawkowania dla tego preparatu (350 mg w 2 dawkach podzielonych po 210 mg rano i 140 mg wieczorem lub 2 + 1 + 2 po 70 mg) .

Jedynie wielomiesięczne, regularne stosowanie może przynosić jakiekolwiek efekty poprawy.

Oczywiście nie można zastąpić preparatów z ostropestu (np. Sylimarol) ziarnami samego ostropestu. Przyczyna jest prosta – sylibinina obecna w osnówce nasiona ostropestu jest odporna na rozpuszczanie za pomocą wody (ślina), kwasu solnego (trawienne enzymy żołądkowe). Sylibinina zawarta w ostropeście rozpuszcza się dobrze jedynie w alkoholu etylowym i metylowym (oraz w acetonie). Biodostępność sylibininy z nasion wynosi około 2%, z preparatów gotowych (np. Sylimarol) 80%.

Ptaki połykające nasiona ostropestu, po ich wydaleniu wspomagają jej rozsiewanie (nasiona kiełkują także po przejściu przez ludzki układ trawienny!). Sylibinina znajduje się w tym, co chroni nasiono przed zniszczeniem, strawieniem. Sylibinina znajduje się w łupinie, „skórce” nasiona. Proszę nad tym pomyśleć i nie zjadać bezsensownie kilogramami ostropestu, który w żaden sposób nie wspiera pracy wątroby. Pozwoli jedynie przyswoić odrobinę tłuszczu roślinnego, wit. E, fitosteroli, może też jak każde pożywienie wysokoresztkowe (błonnik) poprawiać wydalanie.

Zdrowsza kupka zamiast zdrowszej wątroby… i tyle.

Zauważyłem także na rynku ostropest plamisty o zbyt jasnej barwie. Osnówka nasiona powinna być koloru ciemno-brązowego. Nie wykluczam, że na rynku sprzedaje się nasiona pozbawione łupiny, w której nie znajduje się sylibinina (oszlifowane, wykorzystane uprzednio do produkcji ?).

ostropest plamisty

Foto – Jarek Chojnacki –  nasiona z mojej uprawy doświadczalnej.

Autor powyższego tekstu poza hepatologią (od 33 lat), zajmuje się także ziołolecznictwem (od 17 lat). Proszę mi wierzyć, ze nie mam żadnego prywatnego interesu w tym, czy kupujecie państwo ostropest, czy też gotowe preparaty z ostropestu. Mam na uwadze jedynie dobro pacjentów ze schorzeniami wątroby. Jako zielarz używam ostropestu plamistego, ale wytrawiam go (maceruję) za pomocą alkoholu etylowego.