Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


HCV (Hepatitis C Virus), czyli wirus zapalenia wątroby typu C

Słowa kluczowe (keywords) : hcv, wirus c, hepatitis c virus, ekspozycja hcv

HCV - wirus zapalenia wątroby typu C, często przechodzi w formę przewlekłą, chroniczną. Jedynie u ok. 30 % zakażonych dochodzi do samoistnego wyleczenia (samowyleczenia), gdy organizm poradzi sobie z wirusem. Chroniczna forma hepatitis C może powodować po 20-30 latach marskość wątroby , a także doprowadzić może do raka wątroby (ok 1-3 % wśród chronicznie chorych). Należy podkreślić, że nie zawsze HCV powoduje postęp choroby w kierunku marskości i raka wątroby. Jest to jednak groźna choroba zakaźna, którą nie jest łatwo wykryć. Przebieg zakażenia postępuje bezobjawowo, a niektóre typowe objawy, które występują, jak np. stany podgorączkowe, bóle kostno-stawowe, osłabienie są interpretowane często jako inne choroby, lub ich objawy. Zanim odkryto dzięki badaniom genetycznym wirusa hepatitis c, nauka doskonale zdawała sobie sprawę z jego istnienia i jeszcze innych wirusów wzw, obserwując przypadki chronicznego zapalenia wątroby, które było odmienne od zakażenia wirusem A i B. Nie potrafiono go wykryć i nazywano go typem "nie A, nie B". Wirus HCV ma wymiary około 50 nanometrów. Wyróżnia się 6 głównych genotypów, których występowanie jest zależne od rejonów geograficznych. W Polsce najbardziej pospolicie występującym jest genotyp 1b (poza nim jeszcze 3A). Hepatitis C jest chorobą uleczalną, dzięki najnowocześniejszym terapiom skojarzonym peginterferonu z rybawiryną (PEG INF/RIB) szacuje się możliwość wyleczenia w przedziale 61-88 % (!!!) chorych, w zależności od genotypu posiadanego wirusa. Większe szanse mają pacjenci, u których szybko wykryto zakażenie, pacjenci z genotypem 2. i 3. oraz pacjenci, których poziom wiremi, czyli ilość kopii wirusa jest niska. Także genotyp wirusa i zastosowane leki INF/RYB (interferon i rybaviryna) lub PEG IFN/RIB (pegylowany intereferon i rybaviryna) oraz moment zakażenia (zakażenie w młodym wieku rokuje większe nadzieje na wolniejszy lub brak postępu choroby, niż zakażenie po 30 r.ż.) są czynnikiem szczególnie ważnym w ocenianiu szans na wyleczenie, czyli stałą odpowiedź terapeutyczną. Terapia trwa w przeważającej większości przypadków w okresie 48 tygodni (lub 24 tygodnie przy genotypie 2. lub 3.), a wynik ujemny po 6 miesiącach od zakończenia terapii, świadczy o sukcesie i wyeliminowaniu wirusa (SR).

hcv
HCV - struktura wirusa

Sytuacja leczenia, pomimo tak dużych szans na wyleczenie jest bardzo zła. Leki są refundowane przez NFZ w t.zw. Programach Interferonowych, lecz w niewystarczającej ilości. Średni koszt leczenia pacjenta zakażonego HCV to tylko około 30 tys. zł (koszt leków).

W obecnej sytuacji materialnej naszego państwa można to częściowo zrozumieć, jednak biorąc pod uwagę, że chory na HCV nie wyleczony, jest dla państwa ciężarem, przez najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat, brak leczenia nie jest dla Polski korzystny! Choroba uniemożliwia pracę, chorzy przechodzą wcześnie na rentę. Choroby towarzyszące HCV, takie jak stany zapalne nerek, stawów, liczne choroby skórne, a w końcu duża zachorowalność (20 % wśród chronicznie chorych na HCV) na marskość wątroby i często wymagany jej przeszczep, przekraczają koszty, jakie państwo wydałoby na leczenie HCV. Tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wyleczony chory na HCV ma pełne szanse, aby wrócić do społeczeństwa, pracować i płacić podatki, nie będąc dla społeczeństwa ciężarem. Dodajmy do tego duże szanse na zakażenie przez niego innych ludzi, jako możliwy finał choroby marskość wątroby, przeszczep i wyjdzie nam wynik, że nie opłaca się nie leczyć HCV! Nie jestem ekonomistą i nie posiadam danych szczegółowych na temat kosztów leczenia zachowawczego chorych na HCV, ale z własnego doświadczenia wiem, że moje 30 krotne pobyty (do tej pory) w szpitalach i klinikach kosztowały państwo majątek, że nie wspomnę już o wizytach w przychodniach i kosztach wykonywanych badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Biorąc nawet pod uwagę potrzebę powtórzenia w niektórych przypadkach terapii INF/RYB państwo na pewno skorzysta lecząc chorych.

Bardzo chciałbym, aby kiedyś, ktoś odpowiedzialny za brak leczenia w Polsce wziął do ręki kartkę i ołówek i podliczył sobie wszystkie "za i przeciw" leczenia chorych z HCV, a po stronie "za", na pierwszym miejscu niech wpisze sobie "ŻYCIE", które podobno jest bezcenne!


Leczenie Hepatitis C

Chciałbym przekazać w tym miejscu wszystkim, którzy nie rozpoczęli jeszcze leczenia, jak rozpocząć drogę do jego uzyskania. Przede wszystkim, gdy wykryto u Was przeciwciała HCV, nie oznacza to jeszcze, ani że jesteście chorzy na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (Hepatitis C), ani, że w ogóle macie we krwi wirusa. Po pierwsze wirusa może już nie być w organiźmie, u około 15-20 % osób zakażonych organizm samoistnie pozbywa się wirusa, najczęściej do 6 miesięcy od momentu ekspozycji na krew zakażoną. Dodatni wynik w kierunku przeciwciał anty-HCV, może być także fałszywie dodatni, np. w przypadku autoimmunologicznego zapalenia wątroby, lub w przypadku innych chorób. Aby upewnić się, czy wirus jest obecny w naszej krwi, należy wykonać badanie o nazwie HCV RNA, metodą PCR, czyli stwierdzić istnienie kodu genetycznego RNA. Badanie takie zleca lekarz prowadzący, w placówce leczącej Hepatitis C. Badanie to jest drogie, jego średni koszt wynosi około 250 zł, z tego powodu często wynikają różnego rodzaju kłopoty z jego wykonaniem. Wynik dodatni HCV RNA świadczy o istnieniu zakażenia wirusem. Wtedy też jeszcze nie oznacza to choroby, jaką zazwyczaj powoduje wirus, część osób, pomimo obecności w ich krwi wirusa, nie ma aktywnego stanu zapalnego wątroby i pomimo obecności wirusa, nie muszą oni być leczeni. Jednak takich osób, jest mniej, wśród zakażonych HCV. Są pewne wskazania do leczenia, z których najważniejszymi kryteriami są obecność przeciwciał anty HCV i potwierdzenie zakażenia testem HCV RNA, utrzymujące się w okresie powyżej półrocznego, podwyższony wynik aminotransferazy Alat znacznie powyżej normy, utrzymujący się przez okres co najmniej półroczny, wskazujący na stan zapalny wynik biopsji cienkoigłowej wątroby. Biopsje wątroby zleca także lekarz prowadzący w klinikach i szpitalach, leczących Hepatitis C.

Wykonanie biopsji cienkoigłowej wątroby wiąże się z pobytem na oddziale szpitalnym / klinicznym. Poza ogólnym opisem pobranego bioptatu, wynik zawiera zazwyczaj oznaczenie stanu zapalnego wątroby i stanu jej zwłóknienia, obydwie normy są w skali od 0 do 4. Gdzie "zero" oznacza wynik bardzo dobry (upraszczając), a "cztery" bardzo zły w odniesieniu i do stanu zapalnego, a także do stanu zwłóknienia. Biopsja jest zabiegiem bezbolesnym, przy znieczuleniu miejscowym, a jej wykonanie nie stwarza dużego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Nieprzyjemne może być leżenie po zabiegu pobrania próbki komórek wątroby na prawym boku, czasem na wałku, czasem na lodzie. Schładzanie miejsca, skąd pobrany został niewielki wycinek, za pomocą strzykawki (zassanie), powoduje minimalizacje powstania krwotoku, lub obrzęku.
Wykonanie biopsji, powinno być (zalecane) wykonywane przy monitorowaniu wprowadzanej igły, za pomocą aparatury ultrasonograficznej (USG). Po badaniu możliwe jest występowanie bólu prawego ramienia, barku. Na wynik czeka się zazwyczaj 2 tygodnie (wynik wysyłany jest do pracowni histopatologicznej). Wyniki tych wszystkich wykonanych badań, kwalifikują, lub nie, do leczenia terapią skojarzoną PEG IFN/RIB.
A teraz w skrócie, co zrobić po kolei, aby rozpocząć leczenie terapią skojarzoną:

 1. Odnalezienie odpowiedniej dla rejonu zamieszkania (województwo) placówki leczącej Hepatitis C. Najczęściej są to Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznych.
 2. Rejestracja w poradni przyklinicznej (ew. przyszpitalnej) wzw, lub hepatologicznej.
 3. Uzyskanie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni wzw, w celu konsultacji.
 4. Wizyta w poradni wzw (hepatologicznej, albo chorób wątroby), skąd uzyskana konsultacja będzie przesłanką dla lekarza pierwszego kontaktu, czy potrzeba skierować do kliniki (szpitala) chorób zakaźnych.
 5. Umówienie terminu wizyty w klinice chorób zakaźnych (w szpitalu)
 6. Wizyta i pobyt w klinice chorób zakaźnych (w szpitalu) i wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, w tym m.in.:
  • HCV RNA metodą PCR
  • biopsji cienkoigłowej wątroby (przy genotypie innym od 2. i 3.)
  • USG jamy brzusznej
  • gastroskopii (jeśli lekarz uzna ją za konieczną)
  • badania USG doplerowskiego (przy podejrzeniu nadciśnienia wrotnego)
  • dokładnych badań laboratoryjnych krwi (m.in. w kierunku innych wirusów i przeciwciał autoagresji wykluczających AIH - obowiązkowo)

Po wykonaniu tych badań czeka się na wyniki, a następnie przy kwalifikacji do leczenia, czeka się na rozpoczęcie terapii. Średni czas potrzebny do zakończenia diagnostyki, przy zakażeniu HCV, wynosi maksymalnie około 2-3 miesięcy. Czas oczekiwania na leki (rozpoczęcie terapii przy zakwalifikowaniu się do leczenia) wynosi w całej Polsce różnie, od 3 miesięcy, nawet do półtora roku. Leczenie ma na celu eliminację wirusa z organizmu, co osiąga się w około 50 - 85 % przypadków, poddawanych leczeniu w terapii skojarzonej peginterferonem i ribaviryną. Niektórzy z pacjentów mogą uzyskać leczenie w ramach badań klinicznych, przeprowadzanych przez firmy farmaceutyczne, produkujące leki stosowane przy Hepatitis C. Terapia trwa zazwyczaj rok czasu (około) i polega na zażywaniu tabletek ribaviryny, w zależności od wagi pacjenta różne dawki, a także na aplikowaniu iniekcji (zastrzyków) śródskórnych, lub domięśniowych interferonu. W zależności od rodzaju zastosowanego interferonu, zastrzyki wykonuje się raz w tygodniu, trzy razy w tygodniu, lub nawet codziennie, przez cały okres trwania kuracji. Terapia jest ciężkim doświadczeniem, możliwych, występujących często skutków ubocznych jest wiele...a lista ich jest nadal otwarta. Jednak terapia skojarzona interferonem z ribaviryną, jest w chwili obecnej uznana, za bardziej skuteczną, od leczenia samym interferonem (monoterapia), czego się już raczej nie stosuje. Leki te są jedyną skuteczną i sprawdzoną metodą walki z zakażeniem HCV. W sytuacji, gdy nawet nie pozwolą one jednak na stałe wyeliminować wirusa z organizmu, to poprawiają one znacznie funkcje wątroby. Zmniejszenie ilości kopii wirusa we krwi, zmniejszenie stanu zapalnego, normalizacja aminotransferaz pozwala na lepsze rokowania co do przyszłości i zdrowia pacjenta. Dodać należy w tym miejscu jeszcze fakt, że leczenie świeżego zakażenia HCV, (testy PCR wykrywają wirusa we krwi po około 2 tygodniach od zakażenia), np. w ostrej fazie żółtaczkowej, pozwala na prawie 90% wyleczenie i pozbycie się wirusa. W momencie gdy podejrzewasz zaistnienie zakażenia, powinieneś jak najszybciej udać się do odpowiedniej placówki, aby rozpocząć diagnostykę i leczenie. Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej placówki - upewnij się, czy zajmuje się ona leczeniem Hepatitis C w terapii skojarzonej.

Jarosław (Jarko) Chojnacki
- na podstawie zdobytej wiedzy w wyniku studiowania tematu HCV

Poniżej opis wirusa HCV, zaczerpnięty z książki pt. "Wirusowe zapalenie wątroby" autorstwa Prof. dr hab. med. Jacka Juszczyka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie 1, Warszawa 1999 :

Budowa HCV

HCV ma budowę sferyczną o średnicy cząsteczki ok. 50 nm pokrytej otoczką (Shimizu i wsp., 1996). Uwidocznienie jego wirionu napotykało wiele trudności technicznych. Pierwsze prace z tego zakresu rozpoczęto jeszcze przed identyfikacją HCV metodami biologii molekularnej, a więc w okresie, kiedy stosowano określenie wirus nie-A, nie-B. Początkowo uzyskane elektronogramy cząsteczek o średnicy 30 nm odpowiadały rdzeniom wirusa (Bradley i wsp., 1979; Yoshizawa i wsp., 1980). Cząstki o średnicy 36 - 62 nm (Abe i wsp., 1989), 55 nm (Takahashi i wsp., 1992) oraz 55 - 65 nm (Kaito i wsp., 1994) są uważane za wiriony HCV. Uwidoczniona została otoczka oraz kilka delikatnych wypustek sterczących z powierzchni wirionu.

Cząsteczki wirusa mają różną gęstość pławną w sacharozie. Wynosi ona 1,06 g/cm3 dla wirionów wyizolowanych od zakażonych ludzi i szympansów (Hijikata i wsp., 1993), a 1,12 g/cm3, gdy pochodzą z replikacji in vitro (Nakajima i wsp., 1996). W surowicy człowieka zakażonego HCV są także cząstki o zróżnicowanej gęstości: wyższej (1,15-1,21 g/cm3) w powiązaniu z globulinami gamma i niższej (1,06 - 1,12 g/cm3). To zróżnicowanie jest spowodowane przyłączaniem do cząsteczki wirusa Hpopro-tein o niskiej gęstości, LDL (Thomssen i wsp., 1992). Może to umożliwiać wejście HCV do komórki. Zarówno wiązanie z LDL, jak i z przeciwciałami może mieć znaczenie w patogenezie zakażenia.

Opłaszczenie LDL może blokować oddziaływanie przeciwciał neutralizujących. Porównanie właściwości obu form HCV wykazało, iż przy takim samym stężeniu cząsteczek wirusa wiriony opłaszczone LDL są o wiele bardziej zakaźne dla szympansów niż cząstki o wysokiej gęstości pławnej (Hijikata i wsp.1993b). Materiał genetyczny HCV tworzy jednoniciowy, liniowy RNA (9,5 kb) o polarności dodatniej (Okamoto i wsp. 1997).

Genom składa się z wysoko konserwatywnych, krótkich, nie ulegających translacji regionów UTR oraz sekwencji końcowych 5' i 3’ pomiędzy którymi umieszczona jest długa otwarta ramka odczytu (ORF) kodująca poliproteinę złożoną z 3010 - 3037 aminokwasów. ORF zajmuje ok. 95% całego genomu, w którego skład wchodzi 10 500 nukleotydów (przegląd tematu: Major i Feinstone, 1997). Poliproteina ma następującą kolejność sekwencji:

NH2-C-El-E2p7-p7-NS2-NS3-NS4A-NS4B-NS5A-NS5B-COOH

UTR w końcu 5' zawiera do 342 nukleotydów (nt) o największym wskaźniku konserwatywności w całym regionie (Okamoto i wsp., 1991). Z tego powodu zostały one wykorzystane w reakcji łańcuchowej poli-merazy (PCR) stosowanej do wykrywania genomu HCV w materiale biologicznym. Z kolei UTR od końca 3' ma zmienną wielkość (170 - 250 nt) i dzieli się na 3 domeny. Rcplikacja rozpoczyna się prawdopodobnie od jednej z nich, oznaczonej jako "3'X tail" (Tanak i wsp., 1995).

Region kodujący genomu dzieli się na 2 części (Grakoui i wsp., 1993). Od strony końca 3' umieszczone są sekwencje 3 białek strukturalnych, C (core, rdzeń) - 191 aminokwasów (aa), El (enyelope, otoczka) 192 aa i E2 - 426-432 aa.
Światowy Rozkład genotypów HCV


Kraje / Części Świata
Genotyp HCV
USA i Kanada
1a - 1b - 2a - 2b - 3a
Ameryka Południowa
1a - 1b - 2 - 3a
Europa Północna
1a - 1b - 2b - 3a
Europa Zachodnia
1a - 1b - 2a - 2b - 3a
Europa Południowa
1b - 2c (Włochy Hiszpania)
Europa Wschodnia
1b
Azja
Turcja
1b
Środkowy Wschód
4
Chiny
1b - 2a - 2b
Afryka
Afryka Północno - Centralna
4
Egipt
4a
Afryka Południowa
1 - 2 - 3 - 5a
Pacyfik
Australia
1a - 1b - 2a - 2b - 3a
Tajwan
1b - 2a - 2b
Japonia
1a - 2a - 2b
Hong-Kong
6a - 1b - 2a - 2b
Tajlandia
1b - 2 - 3 - 6
Malezja
1b - 2 - 3
Wietnam
1b - 2 - 6

Źródło: P. Simmonds, P. Marcellin, PG, AKI, Zurich 2002Więcej : Szczegółowy opis badań diagnostycznych w kierunku HCV


Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

Essentiale

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.