Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Zdrowieją w wyobraźni.


Artykuł Redaktor Malgorzaty Lampy z 24 lutego 2004 roku "Gazeta Wyborcza Poznań".

Rozmowa z psychologiem Maciejem Skibińskim.

W Poznaniu powstała pierwsza w Wielkopolsce grupa wsparcia dla osób z żółtaczką typu C. W kwietniu zacznie też działać pionierska grupa terapeutyczna dla tych chorych. Pomysłodawcą grupy jest psycholog Maciej Skibiński.

Małgorzata Lampa : Jak powstała grupa wsparcia?

Maciej Skibiński, Psycholog i Terapeuta :

- Trochę przez przypadek. Wcześniej wraz ze stowarzyszeniem Profilaktyki Społecznej Sedno stworzyliśmy program terapii dla chorych z wirusem HIV. Wtedy nawiązałem współpracę ze szpitalem chorób zakaźnych na Zawadach. Tam zauważyłem plakat stowarzyszenia osób chorych na żółtaczkę typu C. Pomyślałem, że tym ludziom też bardzo przydałaby się pomoc. Skontaktowałem się z prezesem stowarzyszenia i tak się zaczęło.

Dlaczego akurat tym chorym potrzebna jest pomoc psychologiczna?

- Uważam, że stan emocjonalny człowieka ma wpływ na stan jego zdrowia. Jeśli człowiek jest odprężony, zadowolony, szybciej zdrowieje albo przynajmniej choroba wolniej się u niego rozwija. WZW typu C to bardzo poważna choroba zakaźna. Osoby na nią cierpiące mają różne obawy, lęki, problemy, z którymi często same nie dają sobie rady.

Na przykład...

- Nie rozumieją, dlaczego ani ministerstwo, ani NFZ nie uważają ich choroby za przewlekłą. Boją się śmierci, trudno im opanować agresję wobec instytucji, które nie udzielają im pomocy. Paraliżuje ich strach, że terapia, którą rozpoczęli, nie będzie skuteczna. Czasem po prostu brakuje im nasdziei na przyszłość. I z tego powodu pomoc potrzbna jest też rodzinie chorego.

I grupa wsparcia pomaga w zwalczaniu tych obaw?

- Myślę, że tak. Ci ludzie mówią, że wcześniej czuli się samotni i opuszczeni. Na spotkaniach widzą osoby, które mają podobne doświadczenia i problemy. Potem wspólnie omawiamy jakiś temat, np. czy pozytywne podejście pomaga w chorobie?

Jak wyglądają takie spotkania?

- Trochę jak na filmach amerykańskich. Siadamy na krzesłach, w kręgu. Przedstawiamy się, mówimy sobie po imieniu. Czasem ktoś przyniesie jakieś ciastka. Pod koniec spotkania bywa, że trudno mi dojść do głosu, tak dyskusja się rozkręca.

Po co chce Pan stworzyć dodatkową grupę terapeutyczną?

- Grupa wsparcia to takie kursy dokszktałcające, a grupa terapeutyczna to podstawa. Tak jak przedszkole stanowi pewną bazę do edukacji w podstawówce.

Jak mają wyglądać zajęcia grupy terapeutycznej?

- To będą wekendowe spotkania, w trakcie których chorzy zaczną się uczyć nieco innego funkcjomnowania i radzenia sobie z kryzysem. Chcemy też uczyć pracy z wyobraźnią : chorzy w stanie relaksu i odprężenia mają wyobrażać sobie, jak walczą z chorobą, często nawet za pomocą jakichś stworków, które zabijają wirusy. Ci, którzy oglądali film „Było sobie życie”, mogą walczyć z chorobą w sposób przedstawiony na filmie. Spróbujemy również czertpać z przekonań, wiary, filozofii – jeśli wierzyć, że coś lub ktoś nad nami czuwa. Bo wtedy od razu zmniejsza się stres. Będziemy szukać „zalet” choroby, np. to, że otrzymuje się rentę, że czasami „dzięki” żółtaczce można nie robić tego, czego się nie lubi. Stworzymy nawet plan zdrowienia – taki, który nie wpędzi nas w stres. Potem pozostanie już oswojewnie śmierci.

Ale jak?

- Można opowiadać sobie kawały o śmierci, mówić o niej bez tabu, czasem ją wizualizować. Chory zakłada, że ma jeszcze rok życia i mówi, co przez ten czas robi. Potem przechodzi w wyobraźni swoją śmierć i na koniec podsumowuje, czego załuje i co by zrobił, gdyby żył jeszcze raz. Potem do nas wraca i zastanawia się co teraz może jeszcze zrobić, aby poczuć spełnienie. Po tej „zabawie” najczęściej uczestnik odczuwa metafizyczną błogość. I na koniec będziemy układać katalog zabaw i gier. Bo zabawa jest największym wrogiem choroby.

I potem pacjenci ozdrowieją?

- Terapia nie zastąpi leczenia, jedynie je uzupełnia, Pomaga jednak żyć z chorobą, radzić sobie ze stresem, z lękiem. To jedna z najstarszych metod pomagania choremu. Warto do niej wrócić.

Rozmawiała Małgorzata Lampa.


Maciej Skibiński, ukończył psychologię na UAM, po studiach pracował w Instytucie Psychologii, był terapeutą alkoholików i narkomanów. Prowadził terapię dla osób chorych na nowotwory i z wirusem HIV. W zeszłym roku rozpoczął studia doktoranckie na Akademi Medycznej (Klinika Chorób Zakaźnych AM w Poznaniu, kier. Profesor Jacek Juszczyk - dop. Jarko). Tematem jego pracy jest jakość życia osób z chorobami zakaźnymi, wspomaganych przez psychoterapeutę i tych pozostawionych bez pomocy.

[Maciej od dawna już pomaga nam także za pośrednictwem naszego serwisu internetowego, jego adres Email : Maciej dop. Jarko]

Żółtaczka typu C. (tabelka w oryginale prasowym)

To choroba zakaźna atakująca wątrobę. Zakazić się nią można poprzez krew (krew chorewgo musi się zetknąć z krwią osoby zdrowej). Wirus jest podstępny: chory bardzo długo nie odczuwa skutków jego działania. A są one bardzo poważne, bo aż u 75-80% zarażonych tym wirusem dochodzi do przewlekłego zapalenia wątroby. Na świecie na tę chorobę cierpi aż 170 mln ludzi, w Polsce - ok. 800 tys.Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

Essentiale

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.