Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Chorzy na żółtaczkę pocałują klamkę


Monika Jaremko-Siarska, 2006-12-26, Gazeta.pl, Częstochowa

Dziesiątki chorych na wirusowe zapalenie wątroby nie dostaną się po Nowym Roku do lekarza. NFZ nie podpisał kontraktów z poradniami, bo postawił warunek nie do spełnienia.

Marian Sikora, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu na Tysiącleciu, dopiero w piątek dowiedział się, że poradnia hepatologiczna - jedyna w regionie - nie ma kontraktu. - Coś takiego wychodzi na jaw na tydzień przed końcem roku! - denerwuje się.

Częstochowscy chorzy nie znajdą też pomocy na Śląsku, bo problem dotyczy wszystkich 21 poradni w województwie, gdzie leczy się żółtaczki typu B i C. Obydwie choroby są zakaźne, dlatego poradnie zatrudniały specjalistów chorób zakaźnych. Tymczasem NFZ zażądał gastroenterologa, czyli specjalisty chorób przewodu pokarmowego.

- To paranoja. Nie ujmuję niczego moim wspaniałym kolegom gastroenterologom, ale oni nie mają żadnego doświadczenia w leczeniu żółtaczek. Mogę stworzyć fikcję: zatrudnić na pół etatu specjalistę, jakiego chce NFZ, ale w rzeczywistości chorych leczyć będzie dotychczasowy personel - nie kryje goryczy dr Sikora.

Tyle że o gastroenterologów nie jest łatwo. - Brakuje ich - mówi wojewódzki konsultant w tej dziedzinie prof. Andrzej Nowak. - Na pewno nie ma nas tylu, by obsadzić wszystkie poradnie hepatologiczne. Poza tym leczeniem chorych na wirusowe zapalenie wątroby rzeczywiście od lat zajmowali się zakaźnicy - mówi.

Ilu naszych pacjentów z żółtaczką będzie miało po Nowym Roku wielki problem? Poradnia na Tysiącleciu leczy 28 chorych. Rocznie jest ich niecała setka, ale znacznie większa liczba zgłasza się do diagnostyki z podejrzeniem choroby. W tej chwili czeka na wstępne badania 150 osób. - I gdzie oni wszyscy pójdą? A dokąd mają iść ci, którzy są w trakcie terapii i nie mogą jej przerwać? Na jakiej podstawie przedłużymy im choćby recepty na leki? Te kupowane w ramach chorób przewlekłych nie są drogie, lecz ich normalna cena w aptece wynosiłaby około 2 tys. zł za miesięczną kurację - podkreśla ordynator.

NFZ robi tymczasem dobrą minę do złej gry. - Wymóg zatrudniania gastroenterologa znalazł się w szczegółowych warunkach zawierania kontraktów na 2007 r. W czerwcu zostały one przesłane do konsultacji lekarzom, ale nikt wówczas nie zgłaszał do nich uwag - mówi Jolanta Kocjan, rzeczniczka Funduszu.

- To nieprawda. Zawsze dokładnie czytam całą korespondencję. Nic takiego nie zostało mi przysłane. Urzędnicy musieli dopiero niedawno i tylnymi drzwiami wprowadzić ten zapis - oburza się dr Sikora.

Prezes NFZ Andrzej Sośnierz przyznaje, że nowy warunek jest nieszczęśliwy. - Zasady kontraktowania przygotowała jeszcze poprzednia ekipa. Podpisałem je, bo nie było czasu na żadne zmiany - tłumaczy.

Klamka zapadła, bo teraz każda zmiana warunków kontraktowania mogłaby się stać powodem do unieważnienia całego konkursu na leczenie w przyszłym roku. Tego więc Fundusz na pewno nie zrobi. Lekarze próbują ratować sytuację. Każdy napisał do konsultanta wojewódzkiego prośbę o zgodę na dalsze przyjmowanie chorych w poradni hepatologicznej. Piszą też do konsultanta krajowego, by doprowadził do usunięcia zapisu o zatrudnieniu gastroenterologów. - Ja zrobiłem to jeszcze w piątek. W święta dostałem odpowiedź, że konsultant krajowy kieruje wszystkie nasze protesty do ministra Religi i prezesa Sośnierza - mówi dr Sikora.

Co na to NFZ? - Zrobimy wszystko, by podpisać te kontrakty. Taka jest decyzja dyrektora śląskiego oddziału Funduszu - zapewniał przed świętami Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ.


Powrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

Essentiale

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.