Leczenie preparatami ziołowymi depresji

Leczenie preparatami ziołowymi depresji jest tylko pomocnicze.

Radzę zastosować następującą kurację:

liść melisy 50 g
kwiat lawendy 50 g
korzeń kozłka 50 g
owoc głogu 50 g
korzeń arcydzięgla 20 g
koszyczek rumianku 20 g

Zioła zmieszać. Łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie rano i wieczorem przed snem.



A oto wykaz dostępnych na polskim rynku roślinnych preparatów o działaniu uspakajającym, które można zastosować również w niektórych przypadkach depresji (wg. „Leksykonu leków naturalnych” pod redakcją prof. dr hab. Aleksandra Ożarowskiego):

INTRACTUM VALERIANE – wyciąg ze świeżego korzenia kozłka (Herbapol, Klęka)
Wskazania: w stanach emocjonalnych, objawiających się zbytnim napięciem nerwowym, nadmierną drażliwością, uczuciem niepokoju, rozkojarzeniem, trudnością zasypiania, męczącym i krótkim snem, w zaburzeniach czynnościowych serca, naczyń krwionośnych, żołądka i innych narządów; również jako środek przeciwskurczowy w stanach spastycznych żołądka i jelit; pomocniczo w skurczach obwodowych naczyń krwionośnych.

KROPLE WALERIANOWE (Herbapol, Kraków)
Wskazania: w stanach skurczowych w obrębie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i naczyń krwionośnych. Jako lek o słabym działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy może być stosowany u osób znerwicowanych, niespokojnych, nadmiernie rozdrażnionych, hipochondryków, trudno zasypiających; także u osób z objawami zaburzeń nerwicowych różnych narzadów wewnętrznych (serce, żołądek, jelita).

NEOSPASMINA (Herbapol, Lublin), wyciąg płynny z kłączy kozłka
Wskazania: w ogólnym nadmiernym pobudzeniu nerwowym, braku koordynacji w czynnościach i zachowaniu, nieuzasadnionych gwałtownych odruchach nerwowych, uczuciu niepokoju, trudnościach w zasypianiu, również w przyspieszeniu rytmu serca pod wpływem bodźców psychicznych, napadowym kołataniu serca; pomocniczo w podwyższonym ciśnieniu krwi, zwłaszcza na tle nerwowym, oraz w osłabieniu mięśnia sercowego u osób starszych.

NERVOGRAN (Herbapol, Pruszków), granulat
Wskazania: nerwice różnego pochodzenia, ogólne pobudzenie nerwowe, uczucie lęku, zagrożenia i niepokoju, trudności w zasypianiu; również w stanach wyczerpania nerwowego, nieoczekiwanych gwałtownych odruchach; pomocniczo w migrenie, nerwobólach, zaburzeniach okresu przekwitania, w chorobie wrzodowej i gośćcowej, stanach pooperacyjnych.

NERVOSAN (Herbapol, Łódź), zioła sypkie
Wskazania: stany podniecenia nerwowego, spowodowane bodźcami wewnętrznymi docierającymi od narządów (np. ból, zaburzenia rytmu serca) ewentualnie od ośrodkowego układu nerwowego (np. uczucie nieuzasadnionego niepokoju, zagrożenia, neurastenia) lub od nerwów obwodowych (jak np. dystonia nerwowo-krążeniowa); również w zwiększonym napięciu nerwowym wywołanym bodźcami zewnętrznymi (np. lęk przed burzą, ciemnością, samotność, konflikty z innymi osobami, obawa przed otoczeniem); pomocniczo w niektórych zaburzeniach okresu pokwitania i przekwitania, bezsenności.

NERVOSOL (Herbapol, Kraków), wyciąg płynny
Wskazania: stany zwiększonego napięcia nerwowego, uczucie niepokoju, lęku, wrażenie zagrożenia, podniecenie, trudności w zasypianiu, także nadpobudliwość seksualna (nim-fomania, pochwica, samogwałt, zmazy nocne); ponadto w okresie pokwitania i przekwitania, zaburzeniach neurowegetatywnych; pomocniczo dla rekonwalescentów, po operacjach chirurgicznych.

PASSISPASMIN (Herbapol, Wrocław i Lublin), wyciąg płynny
Wskazania: w zaburzeniach nerwowych, neurastenii, histerii, trudnościach w zasypianiu, uczuciu niepokoju, w nadmiernej pobudliwości płciowej u kobiet i u mężczyzn, w zmianach ciśnienia krwi pod wpływem bodźców zewnętrznych, zmianach rytmu serca, kołataniu serca, w zaburzeniach związanych z okresem pokwitania i przekwitania, w nerwicach wegetatywnychi biegunkach na tle nerwowym.

SEDOMIX – mikstura uspakajająca (Dar Natury, Ryki), wyciąg płynny
Wskazania: zalecany dorosłym i dzieciom w pobudzeniu nerwowym, podnieceniu, napięciu, uczuciu zagrożenia lub lęku, zmęczeniu i wyczerpaniu nerwowym, trudnościach w zasypianiu, nadpobudliwości ruchowej i moczeniu nocnym, również w nerwicy wegetatywnej; pomocniczo w stanach skurczowych niektórych narządów wewnętrznych i obwodowych naczyń krwionośnych, także w stresach różnego pochodzenia i nasilenia.

TINCTURA VALERIA-NAE AETHEREA – nalewka kozłkowa na eterze (Herbapol, Wrocław)
Wskazania: w celu zmniejszenia pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego (m.in. w nadmiernym podnieceniu, rozdrażnieniu, stresach, trudnościach w zasypianiu, w zaburzeniach czynności narządów wewnętrznych na tle nerwicowym); również w stanach skurczowych mięśni gładkich żołądka, jelit, dróg moczowych i żółciowych, naczyń krwionośnych.

Uwaga! Wydaje się w aptece tylko z przepisu lekarza.

HIPOKRATES – Herbatka ziołowa uspokajająca i nasenna (Herbapol, Łódź)
Wskazania: nadmierna pobudliwość nerwowa, stany podniecenia psychicznego i napięcia nerwowego, uporczywa bezsenność.

KALMS (Lane Health, Anglia), tabletki
Wskazania: okresy szczególnego napięcia nerwowego, stresów, zdenerwowania. Przeciwwskazania: nie stosować w okresie ciąży, karmienia piersią i u dzieci.

KYTTA-SEDATIVUM (Kytta Werk, Niemcy), drażetki
Wskazania: podniecenie nerwowe, zaburzenia snu. Można stosować w geriatrii i w pediatrii.

NERYENDRAGEES (Ra-tiopharm, Niemcy), drażetki
Wskazania: stany leku i niepokoju na tle nerwowym, zaburzenia snu, trudności w zasypianiu. Preparat zalecany dorosłym i dzieciom.

Bardzo dobre efekty leczenia w depresjach daje dziurawiec (sok lub nalewka). Stosować 3 x dziennie po l łyżeczce od herbaty z wodą. Podczas przyjmowania dziurawca unikać przebywania na słońcu.

Leczenie miodem

Sposób przyjmowania miodu i jego ilość zależą od rodzaju schorzenia. Na ogół w lżejszych przypadkach stosuje się go samodzielnie, w cięższych natomiast łącznie z podstawowym leczeniem.

Przeciętnie w celach uspokajających i nasennych oraz w nerwicach poleca się przyjmowanie 1-2 łyżek stołowych miodu 3 razy dziennie (60-120 g). W schorzeniach psychicznych stosuje się dawki od 250 do 300 g dziennie.

Leczenie rozpoczyna się od małych dawek, które stopniowo ulegają zwiększeniu. Miód przyjmuje się po rozpuszczeniu w ciepłej, przegotowanej wodzie, na godzinę przed posiłkiem a wieczorem na pół godziny przed snem. Leczenie prowadzi się przez 6 tygodni. Po kilkudniowej przerwie kurację można powtórzyć. Według niektórych specjalistów u osób nerwowych, szczególnie u osób starszych i dzieci, wystarczy codzienne spożywanie 1-2 łyżeczek miodu przed snem.
Istotny wpływ na pomyślny przebieg leczenia ma zastosowanie odpowiednich miodów odmianowych. I tak w przypadku nerwic najbardziej odpowiednie są miody o dużej zawartości terpenów:
lawendowy, kozłkowy, melisowy i koniczynowy. Cenne właściwości uspokajające i nasenne wykazuje także miód lipowy.

Opracowano na podstawie książek:
Medycyna naturalna – pod red. prof. dr hab. K. Janickiego
Poradnik uzdrawiacza – człowiek a depresja
Jak dobrze spać? Leczenie miodem – Bogdan Kędzia

Jarek Chojnacki


Ziołowe alkoholowe nalewki złożone.

Oferujemy płatną pomoc ziołoleczniczą (fitoterapeutyczną) szczególnie osobom z marskością wątroby (w tym poalkoholową, stłuszczeniową, w wyniku PBC, PSC , AIH, NASH, z zakażeniem HBV, po zakażeniu HCV), z przewlekłymi chorobami wątroby, z niewydolnością wątroby (w tym w okresie marskości niewyrównanej z wodobrzuszem, encefalopatią), wsparcie leczenia przy HCC (pierwotny rak wątroby), a także w przypadku wielu innych schorzeń o patogenezie autoimmunologicznej, infekcyjnej (np. Borelioza, zakażenia ogólnoustrojowe, zakażenia układu moczowo-płciowego).

Więcej »