Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Brzoza - Betula Pendula


Kilka słów o brzozie.

Brzoza Brodawkowata - Betula Pendula - nawet po łacinie nazywa się ślicznie.

Każdy, kto kocha naturę i drzewa, lubi na pewno też brzozę. Tego drzewa nie da się nie lubieć. Grzybiarze lubią brzozy, bo pod nimi rosną jedne z najsmaczniejszych grzybów - koźlarze (kozaki czerwone - chyba najśliczniejsze z grzybów, prawda?), osoby wrażliwe kochają brzozę za jej piekno - korę tak zupełnie inną niż u innych drzew - białą, gładką, delikatną i miłą w dodytu, chłodną (btw. doskonała rozpałka do ogniska - każdy kto był harcerzem na pewno to wie). Nawet drzewo na opał do kominka - chyba najlepsze. Ja lubię stać pod brzozą, obejmować jej pień, dotykać twarzą kory.To drzewo swoją odmiennością zdaje się krzyczeć do nas - "Hej, ludzie, spójrzcie jaka jestem wyjątkowa - wykorzystajcie mnie!" :)

Brzoza jest wyjątkowym drzewem - bezdyskusyjnie, ale szczególnie pod względem leczniczym.

Brzoza brodawkowata i brzoza omszona to dwa gatunki brzozy, z której pozyskuje się wiele składników o działaniu leczniczym.

Podstawowym surowcem leczniczym są:

-> liście brzozy (folium betulae),

które zbierane są w okresie maja - czerwca. Najlepsze są młode listki, zebrane z samych szczytów gałązek, a jeszcze lepsze młode pączki brzozy - nadające się do jedzenia na surowo (lepkie, słodkie, soczyste - mniam :) ).

W sklepach zielarskich dostępne są liście brzozy, z których mozemy zrobić odwar - wsypać do garnka 2 łyżki (stołowe, od zupy) suszonych liści, zalać szklanką zimnej wody, zagotować pod przykryciem ze 2-3 miuty, odstawić (pod przykryciem) i pić kilka razy dziennie. Nie można przedwkować preparatów z brzozy (!). Do swoich mieszanek dodaje liść brzozy jako jeden z podstawowych składników i zawsze "do bólu", jako "uzupełniacz".

Liść brzozy ma szereg działań leczniczych, w tym szczególnie dla nas interesujące to przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, moczopędne i zwiększające wydzielanie potu = ODTRUWAJĄCE, regulujące przemianę materii, przeciwcukrzycowe.

Najlepszym preparatem z liści brzozy - zebranych najlepiej własnoręcznie młodych liści lub pączków jest:

>b>Intrakt ze świeżych liści – Intractum Betulae: 1 część świeżych rozdrobnionych liści zalać 3-5 częściami gorącego alkoholu 40-60%, macerować minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody. (co poleca dr H.Różański)

Brzoza to także znany od starożytności:

-> SOK BRZOZOWY - Succus Betulae - znany immunostymulant (ta cecha jest najważniejsza dla nas) - zwiększa odporność na zakażenia (!), a także doskonale uzupełnia nasz organizm w naturalne witaminy i związki mineralne. Zaleca się pić 2 x 100 ml dziennie dla osób ciężko chorych, wyczerpanych fizycznie. Sok brzozowy można kupić obecnie wszędzie - nawet w supermarketach. Dziś wykonałem na próbę pewną prostą mieszankę: 1 część soku z brzozy, 1 część zmielonego pyłku kwiatowego (pszczelego), 2 częsci miodu akacjowego (akacjowy ma to do siebie, ze długo nie krystalizuje - lubię jego płynną konsystencję).

Na brzozie rośnie też pewien pasożyt:

-> Guz brzozy, czyli Włóknouszek Ukośny (Inonotus obliquus) - od razu zacznę od tego, ze nie jest to huba pospolita i proszę z nią Włóknouszka nie mylić. Związki terpenowe i laktonowe włóknouszka niszczą wirusy (np. grypy, HIV.... [HCV?]) i bakterie. Obniżają ciśnienie krwi, zwiększają liczbę erytrocytów i limfocytów we krwi. Wyciągi z włóknouszka mają właściwości immunostymulujące i ogólnie wzmacniające, przeciwpotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Włóknouszek ma potwierdzone działanie przeciwnowotworowe (związki o działaniu przeciwnowotworowym to: inotodiol i lanosterol)!

Najlepiej jest do celów leczniczych pozyskiwać guz brzozy samemu, rozdrobnić na średniej wielkości kawałki (powiedzmy 10/10/10cm), suszyć w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, rozdrobnić na malutkie kawałki (0,5 cm) i przygotować z niego wyciąg alkoholowy na miodzie. Włóknouszek jest jednym z głównych składników moich nalewek - od niego zawsze zaczynam, zalewając go wrzącym alkoholem.

Poniżej umieszczam 2 zdjęcia pasożytów brzozy, abyście zobaczyli różnicę: Włóknouszka ukośnego oraz Huby pospolitej (huba to też środek leczniczy - natomiast jego stosowanie jest ...dyskusyjne, istnieje wiele podejrzeń o działanie szkodliwe, a nawet toksyczne, np. hepatotoksyczne);:


Włóknouszek ukośny (Inonotus obliquus) - guz brzozowy
Huba pospolita (Fomes fomentarius)Niestety, nie powinno się stosować preparatów z brzozy podczas terapii przeciwwirusowych - powód banalny - preparaty te powodują wydalanie z organizmu wszelkich substancji obcych, a więc także niektórych leków.

Jarosław (Jarko) Chojnacki - lipiec 2013


Ziołowe alkoholowe nalewki złożone, recepty, mieszanki suchych ziół.

Osobom nie poddającym się terapiom przeciwwirusowym, tym którym terapie takie nie pomogły, a także osobom oczekującym na właściwe terapie farmakologiczne oferujemy od niedawna płatną pomoc ziołoleczniczą (fitoterapeutyczną).

Więcej »

Powrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.